Licensed to Luther College          HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 1/8/2011 04:08 PM
                         Luther Vs Loras11 - 1/8/2011                          
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Luther College-IA  'A'                                 NT    4:11.07   11  
     1) Mykleby, Erin K 21              2) Drewes, Stephanie 20           
     3) Ladd, Amelia E 20               4) Choi, Addison W 22             
       30.08  1:01.79    31.62  1:09.15    29.24  1:05.00    26.17    55.13
  2 Loras College  'A'                                     NT    4:22.78    4  
     1) Czarobski, Stephanie D 20       2) Murray, Kenzie R 22            
     3) Callaghan, Katie E 19           4) Proctor, Alex J 21             
       33.04  1:09.35    33.07  1:11.73    30.24  1:06.65    25.90    55.05
  3 Luther College-IA  'B'                                 NT    4:23.61    2  
     1) Finseth, Lisbet T 19            2) Connolly, Erin 18              
     3) Skaar, Jordan M 19              4) Blocker, Katherine 19          
              1:07.97    31.55  1:09.60    30.49  1:06.76    27.18    59.28
  4 Luther College-IA  'C'                                 NT   x4:41.01  
     1) Voelschow, Erin R 20            2) Benjamin, Chloe C 18           
     3) Seebart, Cassie A 20            4) Romanski, Tessa 18             
       34.50  1:10.97    34.46  1:16.52    32.61                           
 
Event 2  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Luther College-IA  'A'                                 NT    3:47.62   11  
     1) Cutler, Tim 19                  2) O'Brien, Tanner A 19           
     3) Hild, Eric S 20                 4) Sinnwell, Michael A 22         
       27.68    58.36    29.50  1:04.52    24.86    54.87    23.44    49.87
  2 Loras College  'A'                                     NT    3:54.92    4  
     1) DeWane, Jason M 19              2) Momberger, Ryan A 19           
     3) Castle, Tommy S 21              4) Gracyalny, Joe A 21            
       29.08  1:01.07    29.05  1:02.66    26.82    59.71    23.75    51.48
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rawson, Leslie A          19 LUTH-IA                   NT   11:19.07    9  
      30.47   33.20   33.60   34.03   34.39   34.52   34.63   34.47
      34.48   34.34   34.13   34.46   34.73   34.22   34.18   34.15
      34.13   34.29   33.74   32.91                                
  2 Roper, Evayn T            19 LORAS                     NT   11:42.35    4  
      30.89   34.04   34.72                   35.28   35.20   35.31
                                                      35.56   35.80
                      35.62   34.54                                
  3 Lenoch, Paige V           20 LUTH-IA                   NT   11:50.65    3  
      32.66   35.69   35.82   36.10   36.26   36.03   35.92   36.00
      36.00   35.86   35.85   35.38   35.57   35.55   35.73   35.72
      35.60   35.27   35.00   34.64                                
  4 Voelschow, Erin R         20 LUTH-IA                   NT   12:09.89    2  
      33.74   36.36   36.44   36.97   37.04   37.01   36.92   36.12
      36.76   36.44   36.98   36.68   36.81   37.22   36.66   37.34
      36.57   36.44   36.59   34.80                                
  5 Danay, Laura A            20 LORAS                     NT   12:40.71    1  
                      36.79   37.39   36.61   38.40                
      39.83   39.82   39.73                           38.65        
                              36.34                                
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Parvi, Sean E             20 LUTH-IA                   NT   10:49.72    9  
      29.45   31.19                                 7:41.96        
  2 Ball, Stephen R           22 LORAS                     NT   10:55.28    4  
                      32.23   32.23   32.31   32.71   32.54   32.91
      32.78   32.84   33.13   32.90   33.57   33.41                
      33.40 1:40.16                                                
  3 O'Toole, Michael A        18 LORAS                     NT   11:10.98    3  
      29.43                                                        
                                            3:56.92                
  4 Snyder, Stefen            20 LUTH-IA                   NT   11:44.31    2  
      28.19                   33.47   34.23                        
      35.89   37.18   36.60   37.00   37.06   36.60   36.48   36.57
      36.99   37.04   36.26   34.52                                
  5 Gerken, Mike P            22 LORAS                     NT   11:48.09    1  
      30.18   33.92   35.71   36.10   36.01   35.58   36.46   36.78
      35.77   36.05   35.06   35.33   36.49                        
      35.11   35.96   35.08   33.95                                
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Choi, Addison W           22 LUTH-IA                   NT    2:00.00    9  
      28.05   29.92 1:02.03                                        
  2 Finseth, Lisbet T         19 LUTH-IA                   NT    2:09.86    4  
      29.42   32.66   33.96   33.82                                
  3 Skaar, Jordan M           19 LUTH-IA                   NT    2:10.09    3  
      30.03   32.58   33.74   33.74                                
  4 Gaulke, Gabrielle M       19 LORAS                     NT    2:11.84    2  
      30.76   33.70   34.05   33.33                                
  5 Tjebkes, Abbey            19 LORAS                     NT    2:18.19    1  
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pape, Andy R              20 LORAS                     NT    1:49.54    9  
      25.60   27.27   27.95   28.72                                
  2 Hild, Eric S              20 LUTH-IA                   NT    1:51.93    4  
      25.71   28.22   28.78   29.22                                
  3 Ziminski, Dustin D        19 LUTH-IA                   NT    1:54.72    3  
      25.15   27.82   30.01   31.74                                
  4 Cochrane, James D         19 LUTH-IA                   NT    1:56.96    2  
      26.82   30.04   30.63   29.47                                
  5 Kupfert, Bob A            19 LORAS                     NT    2:01.54    1  
  6 Lozada, Sam A             19 LORAS                     NT    2:11.24  
                              33.65                                
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bruns, Rachel E           21 LUTH-IA                   NT      24.77    9  
  2 Proctor, Alex J           21 LORAS                     NT      25.60    4  
  3 Ladd, Amelia E            20 LUTH-IA                   NT      26.96    3  
  4 DelVecchio, Marguerite A  18 LORAS                     NT      27.42    2  
  5 Blocker, Katherine        19 LUTH-IA                   NT      27.50    1  
  6 Benjamin, Chloe C         18 LUTH-IA                   NT     x27.60  
  7 Gerken, Jillyn R          19 LORAS                     NT      27.89  
 -- Romanski, Tessa           18 LUTH-IA                   NT     X29.01  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kuntz, Zack               19 LUTH-IA                   NT      22.96    9  
  2 Lukacs, Ricky E           20 LORAS                     NT      23.16    4  
  3 Sinnwell, Michael A       22 LUTH-IA                   NT      23.23    3  
  4 Schmidt, Alec J           18 LORAS                     NT      23.59    2  
  5 Penning, Jim E            20 LUTH-IA                   NT      23.63    1  
  6 Hulse, Kyle               18 LUTH-IA                   NT     x24.47  
  7 Perleth, Logan W          20 LORAS                     NT      24.59  
 
Event 9  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Drewes, Stephanie         20 LUTH-IA                   NT    2:19.82    9  
      30.84   36.55   27.67   44.76                                
  2 Kolsrud, Kari A           21 LUTH-IA                   NT    2:19.98    4  
      31.40   37.33   38.67   32.58                                
  3 Murray, Kenzie R          22 LORAS                     NT    2:21.32    3  
      30.75   37.30   39.68   33.59                                
  4 Take, Amanda N            19 LUTH-IA                   NT    2:28.83    2  
      33.07   37.64   45.57   32.55                                
  5 Czarobski, Stephanie D    20 LORAS                     NT    2:30.09    1  
      32.07   37.15   45.73   35.14                                
  6 Rabedeaux, Kirsten E      18 LORAS                     NT    3:04.41  
      41.14   45.27   54.14   43.86                                
 
Event 10  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cutler, Tim               19 LUTH-IA                   NT    2:04.63    9  
      27.28   33.64   34.73   28.98                                
  2 Hagen, Jon D              19 LUTH-IA                   NT    2:08.44    4  
      27.29   33.60   38.84   28.71                                
  3 Momberger, Ryan A         19 LORAS                     NT    2:10.58    3  
      28.79   34.47   36.26   31.06                                
  4 O'Brien, Tanner A         19 LUTH-IA                   NT    2:17.91    2  
      30.32   37.00   39.14   31.45                                
  5 Seidel, Colin D           18 LORAS                     NT    2:18.12    1  
      28.45   36.12   40.87   32.68                                
  6 DeWane, Jason M           19 LORAS                     NT    2:23.65  
      29.33   36.04   42.51   35.77                                
 
Event 11  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DesRoches, Elise          22 LUTH-IA                   NT     179.20    9  
  2 DelVecchio, Marguerite A  18 LORAS                     NT     140.30    4  
  3 Schierland, Brandilynn    18 LUTH-IA                   NT     139.40    3  
  4 Niles, Erin               18 LUTH-IA                   NT     117.70    2  
 
Event 12  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thorsen, Alan             22 LUTH-IA                   NT     134.35    9  
 
Event 13  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lenoch, Paige V           20 LUTH-IA                   NT    2:32.08    9  
      34.58   37.90   39.28   40.32                                
  2 Gaulke, Gabrielle M       19 LORAS                     NT    2:33.44    4  
      33.71   39.31   40.44   39.98                                
 -- Schneider, Kelly A        22 LUTH-IA                   NT   X2:36.40  
      34.22   39.99   41.45   40.74                                
 -- Seebart, Cassie A         20 LUTH-IA                   NT   X2:40.62  
      36.35   40.73   42.51   41.03                                
 -- Skaar, Jordan M           19 LUTH-IA                   NT         DQ  
      33.37   38.99   40.08   40.79                                
 
Event 14  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hagen, Jon D              19 LUTH-IA                   NT    2:16.55    9  
      30.84   35.90   36.52   33.29                                
  2 Castle, Tommy S           21 LORAS                     NT    2:16.88    4  
      29.35   34.19   36.54   36.80                                
  3 Kupfert, Bob A            19 LORAS                     NT    2:41.44    3  
      31.18   37.99   42.95   49.32                                
  4 Young, Thomas J           19 LORAS                     NT    2:42.67    2  
      31.04   38.96 1:32.67                                        
 -- Hild, Eric S              20 LUTH-IA                   NT         DQ  
      28.45   33.75   34.63   35.01                                
 
Event 15  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bruns, Rachel E           21 LUTH-IA                   NT      53.61    9  
  2 Proctor, Alex J           21 LORAS                     NT      55.75    4  
  3 Connolly, Erin            18 LUTH-IA                   NT      57.36    3  
      27.54   29.82                                                
  4 Blocker, Katherine        19 LUTH-IA                   NT    1:00.48    2  
      28.69   31.79                                                
  5 Callaghan, Katie E        19 LORAS                     NT    1:01.86    1  
      29.37   32.49                                                
  6 Gerken, Jillyn R          19 LORAS                     NT    1:02.05  
 
Event 16  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lukacs, Ricky E           20 LORAS                     NT      51.78    9  
      25.16   26.62                                                
  2 Ziminski, Dustin D        19 LUTH-IA                   NT      51.81    4  
      24.70   27.11                                                
  3 Kuntz, Zack               19 LUTH-IA                   NT      51.99    3  
      24.41   27.58                                                
  4 Penning, Jim E            20 LUTH-IA                   NT      52.72    2  
  5 Gracyalny, Joe A          21 LORAS                     NT      53.50    1  
  6 Schmidt, Alec J           18 LORAS                     NT      54.80  
 
Event 17  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mykleby, Erin K           21 LUTH-IA                   NT    2:11.70    9  
      30.94   32.88   33.61   34.27                                
  2 Finseth, Lisbet T         19 LUTH-IA                   NT    2:24.36    4  
      34.50   36.78   36.88   36.20                                
  3 Voelschow, Erin R         20 LUTH-IA                   NT    2:28.05    3  
      35.65   37.45   37.86   37.09                                
  4 Czarobski, Stephanie D    20 LORAS                     NT    2:29.32    2  
      34.38   37.38   38.71   38.85                                
  5 Tjebkes, Abbey            19 LORAS                     NT    2:41.49    1  
  6 Rabedeaux, Kirsten E      18 LORAS                     NT    2:55.54  
 
Event 18  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pape, Andy R              20 LORAS                     NT    2:10.11    9  
                      34.16   32.84                                
  2 Cochrane, James D         19 LUTH-IA                   NT    2:14.99    4  
                      34.72   33.49                                
  3 DeWane, Jason M           19 LORAS                     NT    2:18.78    3  
                    1:12.78                                        
  4 Seidel, Colin D           18 LORAS                     NT    2:26.15    2  
      33.15   36.61   38.05   38.34                                
  5 Hulse, Kyle               18 LUTH-IA                   NT    2:29.36    1  
 
Event 19  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rawson, Leslie A          19 LUTH-IA                   NT    5:35.87    9  
      30.79   33.30   33.94   34.02   33.92   34.33   34.40   34.04
      33.82   33.31                                                
  2 Roper, Evayn T            19 LORAS                     NT    5:41.23    4  
      31.02   33.89   34.39   34.38   35.00   34.85   34.88   34.65
      34.64   33.53                                                
  3 Take, Amanda N            19 LUTH-IA                   NT    5:47.64    3  
      30.92   34.10   34.97   34.62   35.16   35.34   35.27   36.27
      36.01   34.98                                                
  4 Danay, Laura A            20 LORAS                     NT    6:04.87    2  
      31.65   35.80   36.64   37.61   37.42   37.61   37.73        
              35.15                                                
 
Event 20  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Parvi, Sean E             20 LUTH-IA                   NT    5:13.28    9  
      28.50 4:44.78                                                
  2 Ball, Stephen R           22 LORAS                     NT    5:13.38    4  
      28.43   31.42   31.87   32.18   32.80   32.42   32.64   32.52
      30.81   28.29                                                
  3 O'Toole, Michael A        18 LORAS                     NT    5:26.53    3  
    1:04.18                                                        
  4 Snyder, Stefen            20 LUTH-IA                   NT    5:31.33    2  
      30.51   33.03   33.54   33.83   33.63   33.20   32.94   34.04
      34.22   32.39                                                
  5 Lozada, Sam A             19 LORAS                     NT    5:58.33    1  
                                                    2:24.26        
 
Event 21  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DesRoches, Elise          22 LUTH-IA                   NT     248.75    9  
  2 DelVecchio, Marguerite A  18 LORAS                     NT     187.90    4  
  3 Schierland, Brandilynn    18 LUTH-IA                   NT     185.55    3  
  4 Niles, Erin               18 LUTH-IA                   NT     150.95    2  
 
Event 22  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thorsen, Alan             22 LUTH-IA                   NT     205.10    9  
 
Event 23  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Drewes, Stephanie         20 LUTH-IA                   NT    2:30.27    9  
      32.98   37.46   38.89   40.94                                
  2 Murray, Kenzie R          22 LORAS                     NT    2:35.98    4  
      35.25   38.86   40.35   41.52                                
  3 Kolsrud, Kari A           21 LUTH-IA                   NT    2:39.15    3  
      36.69   40.04   41.12   41.30                                
  4 Connolly, Erin            18 LUTH-IA                   NT    2:42.75    2  
      36.22   41.34   42.34   42.85                                
  5 Tjebkes, Abbey            19 LORAS                     NT    2:45.50    1  
      37.81   41.73   42.84   43.12                                
  6 Rabedeaux, Kirsten E      18 LORAS                     NT    3:22.71  
      44.28   51.35   53.98   53.10                                
 -- Romanski, Tessa           18 LUTH-IA                   NT   X2:48.17  
      38.02   42.59   43.40   44.16                                
 -- Schneider, Emily L        20 LUTH-IA                   NT   X2:56.56  
      39.83   44.66   46.01   46.06                                
 
Event 24  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cutler, Tim               19 LUTH-IA                   NT    2:20.21    9  
      31.46   36.64   36.84   35.27                                
  2 Momberger, Ryan A         19 LORAS                     NT    2:24.93    4  
      32.69   36.47   37.33   38.44                                
  3 Gerken, Mike P            22 LORAS                     NT    2:28.92    3  
      33.80   37.70   38.72   38.70                                
  4 O'Brien, Tanner A         19 LUTH-IA                   NT    2:29.81    2  
      33.64   38.22   39.13   38.82                                
  5 Dryg, Tyler E             22 LUTH-IA                   NT    2:32.42    1  
      33.29   38.13   40.35   40.65                                
  6 Seidel, Colin D           18 LORAS                     NT    2:36.90  
      35.89   39.24   41.28   40.49                                
 
Event 25  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Luther College-IA  'A'                                 NT    3:39.37   11  
     1) Mykleby, Erin K 21              2) Choi, Addison W 22             
     3) Bruns, Rachel E 21              4) Kolsrud, Kari A 21             
       26.30    54.35    26.03    54.32    52.99                           
  2 Loras College  'A'                                     NT    4:07.37    4  
     1) Roper, Evayn T 19               2) Callaghan, Katie E 19          
     3) Gaulke, Gabrielle M 19          4) Gerken, Jillyn R 19            
       29.18  1:01.07    28.94  1:01.35    29.72  1:02.54    28.53  1:02.41
 -- Luther College-IA  'C'                                 NT   X3:56.98  
     1) Schneider, Kelly A 22           2) Seebart, Cassie A 20           
     3) Schneider, Emily L 20           4) Romanski, Tessa 18             
              1:08.86    33.12  1:09.90    54.89                           
 -- Loras College  'B'                                     NT   X4:00.04  
     1) DelVecchio, Marguerite A 18     2) Proctor, Alex J 21             
     3) Murray, Kenzie R 22             4) Danay, Laura A 20              
       29.37  1:01.98    26.86    56.52    27.80    58.76    29.19  1:02.78
 -- Luther College-IA  'B'                                 NT   X4:41.23  
     1) Ladd, Amelia E 20               2) Blocker, Katherine 19          
     3) Benjamin, Chloe C 18            4) Take, Amanda N 19              
                59.53             59.72    58.85  1:26.45    31.43  1:15.53
 
Event 26  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Luther College-IA  'A'                                 NT    3:20.58   11  
     1) Kuntz, Zack 19                  2) Hagen, Jon D 19                
     3) Sinnwell, Michael A 22          4) Ziminski, Dustin D 19          
       23.94    50.35    23.51    50.45    23.33    49.77    23.21    50.01
  2 Loras College  'A'                                     NT    3:23.45    4  
     1) Pape, Andy R 20                 2) Lukacs, Ricky E 20             
     3) Gracyalny, Joe A 21             4) Ball, Stephen R 22             
       23.75    49.41    24.03    50.61    24.59    52.29    24.18    51.14
  3 Luther College-IA  'B'                                 NT    3:34.57    2  
     1) Penning, Jim E 20               2) Parvi, Sean E 20               
     3) Hulse, Kyle 18                  4) Cochrane, James D 19           
                52.99             53.74             54.64    24.97    53.20
  4 Loras College  'B'                                     NT    3:42.07  
     1) O'Toole, Michael A 18           2) Schmidt, Alec J 18             
     3) Perleth, Logan W 20             4) Castle, Tommy S 21             
       26.67    55.88             54.55             56.45    15.44    55.19
  5 Loras College  'C'                                     NT   x3:52.81  
     1) Kupfert, Bob A 19               2) Lozada, Sam A 19               
     3) Gerken, Mike P 22               4) Young, Thomas J 19             
                56.01    27.67    59.13    28.68  1:00.46    26.62    57.21
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 26                    
 
  1. Luther College                      175   2. Loras College                        57
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 26                     
 
  1. Luther College                      136   2. Loras College                        84