Loras College vs. Beloit College - 1/22/2011

Team Rankings - Through Event 26

 

                              Women - Team Scores                             

            Place School                                          Points

       ===================================================================

                1 Loras College                      LORAS           103 

                2 Beloit College                     BC               86 

 

                               Men - Team Scores                              

            Place School                                          Points

       ===================================================================

                1 Loras College                      LORAS           108 

                2 Beloit College                     BC               71 

 

Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Loras College  'A'                                1:55.35    1:58.29        
     1) DelVecchio, Marguerite A 18     2) Murray, Kenzie R 22            
     3) Proctor, Alex J 21              4) Tjebkes, Abbey 19              
       30.64    32.31    27.28    28.06                                    
  2 Beloit College  'A'                                    NT    2:19.51        
     1) Cochran, Catherine 20           2) Marshall, Laurel 19            
     3) Pyle, Sarah 19                  4) Stauffacher, Kendall 21        
       35.62    38.95    33.29    31.65                                    
  3 Beloit College  'B'                                    NT    2:29.95        
     1) Takahashi, Yuki 22              2) Harden, Mary 18                
     3) Quinones, Griselle 18           4) Keister, Greta 21              
       44.51    34.18    34.91    36.35                                    
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Loras College  'A'                                1:43.19    1:47.86        
     1) Castle, Tommy S 21              2) Gerken, Mike P 22              
     3) Gracyalny, Joe A 21             4) Ball, Stephen R 22             
       28.23    30.41    26.30    22.92                                    
  2 Loras College  'B'                                     NT    1:49.33        
     1) Pape, Andy R 20                 2) Seidel, Colin D 18             
     3) Young, Thomas J 19              4) Lukacs, Ricky E 20             
       26.45    31.65    28.27    22.96                                    
  3 Loras College  'C'                                     NT    1:53.81        
     1) DeWane, Jason M 19              2) Momberger, Ryan A 19           
     3) Perleth, Logan W 20             4) Spike, Nick C 20               
       28.97    30.30    28.36    26.18                                    
  4 Beloit College  'A'                               1:42.12    2:11.99        
     1) Dueweke, Samuel 21              2) Olsen, Keith 22                
     3) Watson, Ike 20                  4) Cotter, Richard 20             
       34.86    38.42    31.46    27.25                                    
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Danay, Laura A            20 LORAS               12:40.71   12:25.46        
      31.10   34.23   35.86   36.97   37.35   37.93   38.28   37.73
      38.26   38.56   38.24   38.60   38.83   38.09   38.70   37.78
      37.91   37.91   37.66   35.47                                
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kupfert, Bob A            19 LORAS               11:55.63   11:48.87        
      30.68   34.39   34.85   35.45   35.23   34.66   35.38   35.59
      36.69   36.52   36.27   36.19   36.58   35.83   36.16   36.72
      36.44   36.72   35.52   33.00                                
  2 Lozada, Sam A             19 LORAS               12:12.00   12:11.50        
      31.28   34.29   35.43   35.90   36.68   36.88   36.76   37.22
      36.71   37.02   37.38   36.67   37.33   37.31   37.66   37.81
      38.16   37.93   37.86   35.22                                
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holte, Nora               19 Buccaneers           2:12.16    2:06.70        
      29.82   32.27   33.09   31.52                                
  2 Roper, Evayn T            19 LORAS                2:06.98    2:08.07        
      29.62   32.16   33.23   33.06                                
  3 Gaulke, Gabrielle M       19 LORAS                2:09.64    2:12.46        
      30.65   33.32   34.31   34.18                                
  4 Meltzer, Connie           21 Buccaneers           2:13.87    2:15.11        
      31.39   33.72   34.93   35.07                                
  5 Remington, Beth           20 Buccaneers           2:19.15    2:16.12        
      30.77   33.75   35.97   35.63                                
  6 Tjebkes, Abbey            19 LORAS                2:18.19    2:18.16        
      31.33   35.04   36.26   35.53                                
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ball, Stephen R           22 LORAS                1:51.73    1:53.47        
      26.14   28.52   29.69   29.12                                
  2 O'Toole, Michael A        18 LORAS                1:54.74    1:58.06        
      27.28   30.11   31.12   29.55                                
  3 Staub, Arthur             18 Buccaneers           2:00.66    1:59.03        
      28.10   30.15   30.86   29.92                                
  4 Schmidt, Alec J           18 LORAS                2:10.86    2:03.21        
      28.15   31.47   32.54   31.05                                
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DelVecchio, Marguerite A  18 LORAS                  26.30      27.04        
  2 Callaghan, Katie E        19 LORAS                  27.29      27.82        
  3 Walsh-Flez, Aria          22 Buccaneers             27.79      29.17        
  4 Harden, Mary              18 Buccaneers             31.07      30.02        
  5 Pyle, Sarah               19 Buccaneers             30.62      30.60        
  6 Rabedeaux, Kirsten E      18 LORAS                  29.97      30.80        
  7 Stauffacher, Kendall      21 Buccaneers             29.48      31.03        
  8 Takahashi, Yuki           22 Buccaneers             31.02      31.62        
  9 Keister, Greta            21 Buccaneers             38.21      35.89        
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gracyalny, Joe A          21 LORAS                  22.98      23.33        
  2 Momberger, Ryan A         19 LORAS                  23.55      24.89        
  3 DeWane, Jason M           19 LORAS                     NT      25.16        
  4 Koch, Christopher         18 Buccaneers             25.07      25.26        
  5 Cotter, Richard           20 Buccaneers             27.36      27.96        
  6 Senz, Tyler               20 Buccaneers             36.94      37.79        
 -- Spike, Nick C             20 LORAS                     NT     X25.39        
 
Event 9  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Murray, Kenzie R          22 LORAS                2:20.91    2:18.28        
      30.24   37.08   38.59   32.37                                
  2 Proctor, Alex J           21 LORAS                     NT    2:22.15        
      28.57   36.74   44.83   32.01                                
  3 Wolf, Kate                19 Buccaneers           2:20.82    2:22.91        
      31.20   38.90   39.59   33.22                                
  4 Marshall, Laurel          19 Buccaneers           2:36.40    2:43.49        
      37.19   42.71   46.14   37.45                                
  5 Burr, Beth A              18 LORAS                2:49.11    2:47.20        
      38.13   44.38   45.65   39.04                                
 
Event 10  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duvall, Patrick           21 Buccaneers           2:02.68    2:04.24        
      25.74   32.28   36.82   29.40                                
  2 Gerken, Mike P            22 LORAS                2:14.70    2:17.87        
      31.41   36.39   37.67   32.40                                
  3 Perleth, Logan W          20 LORAS                     NT    2:27.27        
      31.61   39.35   42.64   33.67                                
  4 Young, Thomas J           19 LORAS                2:19.74    2:27.90        
      31.94   39.31   43.87   32.78                                
  5 Maynard, Samuel           18 Buccaneers           2:40.44    2:28.11        
      30.12   37.64   43.99   36.36                                
 
Event 13  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Callaghan, Katie E        19 LORAS                1:04.21    1:06.43        
      31.07   35.36                                                
  2 Gaulke, Gabrielle M       19 LORAS                1:08.39    1:09.55        
      33.15   36.40                                                
  3 Pyle, Sarah               19 Buccaneers           1:17.33    1:18.31        
      36.08   42.23                                                
  4 Quinones, Griselle        18 Buccaneers           1:25.27    1:20.09        
      36.80   43.29                                                
  5 Takahashi, Yuki           22 Buccaneers           1:17.61    1:24.02        
      39.44   44.58                                                
 
Event 14  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Castle, Tommy S           21 LORAS                  57.97      59.20        
      27.32   31.88                                                
  2 Seidel, Colin D           18 LORAS                1:03.52    1:00.84        
      28.11   32.73                                                
  3 Maynard, Samuel           18 Buccaneers           1:03.03    1:02.26        
      28.90   33.36                                                
  4 DeWane, Jason M           19 LORAS                1:04.90    1:05.29        
      28.95   36.34                                                
  5 Olsen, Keith              22 Buccaneers           1:14.10    1:19.69        
      34.54   45.15                                                
 -- Perleth, Logan W          20 LORAS                     NT   X1:14.60        
      32.29   42.31                                                
 
Event 15  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holte, Nora               19 Buccaneers             59.03      58.69        
      28.62   30.07                                                
  2 Roper, Evayn T            19 LORAS                  58.73    1:00.88        
      29.37   31.51                                                
  3 Remington, Beth           20 Buccaneers           1:03.42    1:03.08        
      30.08   33.00                                                
  4 Walsh-Flez, Aria          22 Buccaneers           1:00.43    1:04.90        
      30.78   34.12                                                
  5 Burr, Beth A              18 LORAS                     NT    1:08.79        
      33.48   35.31                                                
 -- DelVecchio, Marguerite A  18 LORAS                  59.79   X1:00.60        
      28.61   31.99                                                
 
Event 16  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ball, Stephen R           22 LORAS                  52.37      51.69        
      25.41   26.28                                                
  2 Staub, Arthur             18 Buccaneers             52.40      52.75        
      25.80   26.95                                                
  3 Momberger, Ryan A         19 LORAS                  51.55      54.48        
      25.91   28.57                                                
  4 O'Toole, Michael A        18 LORAS                  52.86      55.24        
      26.76   28.48                                                
  5 Koch, Christopher         18 Buccaneers             58.20      59.03        
      27.66   31.37                                                
  6 Senz, Tyler               20 Buccaneers           1:24.08    1:31.07        
      43.38   47.69                                                
 
Event 17  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Proctor, Alex J           21 LORAS                1:06.60    1:04.69        
      31.48   33.21                                                
  2 Meltzer, Connie           21 Buccaneers           1:04.39    1:07.61        
      32.89   34.72                                                
  3 Cochran, Catherine        20 Buccaneers           1:17.70    1:15.54        
      36.48   39.06                                                
  4 Rabedeaux, Kirsten E      18 LORAS                1:17.75    1:20.30        
      38.66   41.64                                                
 
Event 18  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duvall, Patrick           21 Buccaneers             52.32      56.72        
      27.96   28.76                                                
  2 Pape, Andy R              20 LORAS                  54.73      57.56        
      27.93   29.63                                                
  3 Lukacs, Ricky E           20 LORAS                     NT    1:02.88        
      30.35   32.53                                                
  4 Young, Thomas J           19 LORAS                1:06.37    1:11.25        
      34.18   37.07                                                
 
Event 19  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wolf, Kate                19 Buccaneers           5:34.27    5:41.39        
      29.89   33.47   33.94   34.55   34.60   35.04   35.06   35.02
      35.39   34.43                                                
  2 Gaulke, Gabrielle M       19 LORAS                5:43.99    5:53.58        
      31.96   35.26   36.14   36.55   36.76   36.95   35.97   35.92
      34.50   33.57                                                
  3 Danay, Laura A            20 LORAS                6:04.87    5:55.82        
      30.90   34.55   35.62   36.33   36.31   36.35   36.72   36.99
      36.92   35.13                                                
 
Event 20  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Watson, Ike               20 Buccaneers           6:13.28    6:14.56        
      32.37   36.43   38.43   38.18   38.07   38.48   38.57   39.22
      38.80   36.01                                                
  2 Dueweke, Samuel           21 Buccaneers           5:32.62    6:36.33        
      32.49   39.77   41.45   41.12   40.72   41.43   40.83   40.72
      39.59   38.21                                                
 -- Schmidt, Alec J           18 LORAS                     NT   X5:41.16        
      29.94   34.72   35.82   35.77   35.74   34.58   34.97   34.82
      33.97   30.83                                                
 -- Kupfert, Bob A            19 LORAS                5:26.17   X5:41.29        
      30.25   34.26   35.42   34.85   35.83   35.56   35.53   34.40
      36.13   29.06                                                
 -- Lozada, Sam A             19 LORAS                5:45.59   X5:55.65        
      31.73   35.21   36.69   36.70   36.66   36.47   36.74   36.73
      37.04   31.68                                                
 
Event 23  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Murray, Kenzie R          22 LORAS                1:10.02    1:09.51        
      32.20   37.31                                                
  2 Wolf, Kate                19 Buccaneers           1:14.25    1:13.59        
      35.01   38.58                                                
  3 Tjebkes, Abbey            19 LORAS                1:13.18    1:15.07        
      35.39   39.68                                                
  4 Holte, Nora               19 Buccaneers           1:16.33    1:17.11        
      36.21   40.90                                                
  5 Burr, Beth A              18 LORAS                1:18.37    1:21.11        
      39.07   42.04                                                
  6 Marshall, Laurel          19 Buccaneers           1:19.70    1:23.47        
      40.51   42.96                                                
 
Event 24  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Olsen, Keith              22 Buccaneers           1:19.59    1:24.48        
      39.18   45.30                                                
 -- Gerken, Mike P            22 LORAS                1:07.26   X1:07.73        
      31.96   35.77                                                
 -- Seidel, Colin D           18 LORAS                1:07.15   X1:08.77        
      32.37   36.40                                                
 -- Lukacs, Ricky E           20 LORAS                1:11.12   X1:11.98        
      33.77   38.21                                                
 
Event 25  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beloit College  'A'                                    NT    1:57.79        
     1) Remington, Beth 20              2) Walsh-Flez, Aria 22            
     3) Stauffacher, Kendall 21         4) Meltzer, Connie 21             
       28.44    29.26    30.60    29.49                                    
  2 Beloit College  'B'                                    NT    2:09.75        
     1) Cochran, Catherine 20           2) Harden, Mary 18                
     3) Quinones, Griselle 18           4) Keister, Greta 21              
       31.89    30.86    31.64    35.36                                    
 -- Loras College  'A'                                1:44.20   X1:54.96        
     1) Callaghan, Katie E 19           2) Roper, Evayn T 19              
     3) Rabedeaux, Kirsten E 18         4) Danay, Laura A 20              
       28.08    27.79    30.37    28.72                                    
 
Event 26  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beloit College  'A'                                    NT    1:39.88        
     1) Staub, Arthur 18                2) Koch, Christopher 18           
     3) Watson, Ike 20                  4) Duvall, Patrick 21             
       24.14    25.25    27.92    22.57                                    
  2 Beloit College  'B'                                    NT    2:01.72        
     1) Cotter, Richard 20              2) Senz, Tyler 20                 
     3) Maynard, Samuel 18              4) Dueweke, Samuel 21             
       28.02    38.66    27.09    27.95                                    
 -- Loras College  'A'                                1:29.82   X1:33.81        
     1) Gracyalny, Joe A 21             2) Castle, Tommy S 21             
     3) Schmidt, Alec J 18              4) Pape, Andy R 20                
       23.11    24.49    24.10    22.11                                    
 -- Loras College  'B'                                     NT        XDQ        
     1) Spike, Nick C 20                2) Kupfert, Bob A 19              
     3) Lozada, Sam A 19                4) O'Toole, Michael A 18          
       25.26    25.19    26.39    24.82