HY-TEK's Meet Manager 12/11/2009

Loras College vs. Augustana College - 12/11/2009

Team Rankings - Through Event 26

 

Women - Team Scores

Place School                                          Points

===================================================================

1 Augustana College                  AUGIE           121

2 Loras College                      LORAS           107

 

Men - Team Scores

Place School                                          Points

===================================================================

1 Loras College                      LORAS           123

2 Augustana College                  AUGIE           108

               Loras College vs. Augustana College - 12/11/2009                
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Loras College  'A'                                2:00.45    1:57.28   11  
     1) Czarobski, Stephanie FR         2) Murray, Kenzie JR              
     3) Proctor, Alex SO                4) O'Donnell, Liz SR              
  2 Augustana College  'A'                            1:52.80    1:58.46    4  
     1) Vens, Ramsey SR                 2) Hlavin, Sara SR                
     3) Regnier, Emma FR                4) Giedd, Alissa SO               
 
Event 2  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Augustana College  'A'                            1:39.99    1:44.26   11  
     1) Zike, Eric SR                   2) Julian, Marcus FR              
     3) Clinton, Drew JR                4) Waller, Kyle SR                
  2 Loras College  'A'                                1:43.52    1:45.71    4  
     1) Gries, Zach SR                  2) Momberger, Ryan FR             
     3) Castle, Tommy JR                4) Perleth, Logan SO              
  3 Augustana College  'B'                                 NT    1:51.63    2  
     1) Danay, William SR               2) Peace, Eric FR                 
     3) Cialdella, Kevin SO             4) Vogt, Charlie SO               
  4 Loras College  'B'                                     NT    1:52.10  
     1) DeWane, Jason FR                2) Gerken, Mike JR                
     3) Kupfert, Robert FR              4) Spike, Nick SO                 
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vens, Ramsey              SR Augie               11:43.29   12:26.39    9  
  2 Smirniotis, Riss          FR LORAS               12:54.42   12:34.97    4  
  3 Mans, Colleen             SO Augie               12:46.69   12:48.51    3  
  4 Gaulke, Allison           SR LORAS               12:56.29   12:54.48    2  
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ball, Stephen             JR LORAS               10:57.61   10:56.68    9  
  2 Gerken, Mike              JR LORAS               12:03.93   11:50.25    4  
  3 Glimco, Jacob             SR Augie               11:49.94   11:50.52    3  
  4 Hill, Jon                 FR Augie               12:01.05   12:06.17    2  
  5 Kupfert, Robert           FR LORAS                     NT   12:11.79    1  
  6 Hootman, Kennen           JR Augie               15:09.67   14:03.62  
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cox, Emily                JR Augie                2:04.31    2:07.63    9  
  2 Clennon, Molly            FR Augie                2:09.14    2:08.83    4  
  3 Gaulke, Gabrielle         FR LORAS                     NT    2:09.02    3  
  4 Czarobski, Stephanie      FR LORAS                2:13.39    2:10.23    2  
  5 Giedd, Alissa             SO Augie                2:07.18    2:16.05    1  
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lukacs, Ricky             SO LORAS                2:04.99    1:50.70    9  
  2 Greaves, Chris            FR Augie                1:51.27    1:50.71    4  
  3 Danay, William            SR Augie                2:00.10    1:59.94    3  
  4 Hennessy, Chris           SR LORAS                2:04.26    2:00.43    2  
  5 Wind, Denny               SO Augie                2:01.99    2:03.35    1  
  6 Spike, Nick               SO LORAS                2:11.96    2:10.81  
 
Event 7  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Proctor, Alex             SO LORAS                  25.57      25.50    9  
  2 Naughton, Mary            FR Augie                  27.61      27.68    4  
  3 Quigley, Maddie              LORAS                     NT      29.10    3  
  4 Ford, Ashley              SO LORAS                  29.84      29.11    2  
  5 Kabbe, Hollyann           FR Augie                  27.28      29.37    1  
  6 Moran, Emma               SR Augie                  28.74      30.96  
 
Event 8  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pape, Andy                SO LORAS                  22.88      22.78    9  
  2 Waller, Kyle              SR Augie                  23.45      23.31    4  
  3 Gracyalny, Joe            JR LORAS                  23.72      23.41    3  
  4 Vogt, Charlie             SO Augie                  25.41      24.16    2  
  5 Perleth, Logan            SO LORAS                  24.33      24.30    1  
  6 Cialdella, Kevin          SO Augie                  25.96      25.78  
 
Event 9  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murray, Kenzie            JR LORAS                2:18.19    2:19.51    9  
  2 Regnier, Emma             FR Augie                2:25.41    2:24.61    4  
  3 Hlavin, Sara              SR Augie                2:20.38    2:25.12    3  
  4 Timmons, Emily            FR Augie                2:26.61    2:28.26    2  
  5 Ondracek, Colleen         SO LORAS                2:34.74    2:30.99    1  
 
Event 10  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gries, Zach               SR LORAS                2:05.04    2:06.39    9  
  2 Julian, Marcus            FR Augie                2:13.73    2:11.57    4  
  3 Zike, Eric                SR Augie                2:13.39    2:14.64    3  
  4 Peace, Eric               FR Augie                2:17.69    2:18.04    2  
  5 Castle, Tommy             JR LORAS                2:20.33    2:20.90    1  
  6 DeWane, Jason             FR LORAS                2:25.87    2:21.66  
 
Event 11  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walter, Tanya             SO Augie                     NT     133.25    9  
  2 Guns, Alice               SO LORAS                     NT     118.60    4  
 
Event 12  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Glimco, Jacob             SR Augie                     NT      95.30    9  
  2 Flynn, Robert             SO Augie                     NT      93.00    4  
 
Event 13  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Proctor, Alex             SO LORAS                1:02.25    1:01.79    9  
  2 Regnier, Emma             FR Augie                1:05.14    1:06.88    4  
  3 Smirniotis, Riss          FR LORAS                1:11.51    1:09.78    3  
  4 Ondracek, Colleen         SO LORAS                1:13.81    1:11.65    2  
  5 Moran, Emma               SR Augie                1:07.85    1:12.77    1  
 
Event 14  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gries, Zach               SR LORAS                  56.81      55.87    9  
  2 Clinton, Drew             JR Augie                  57.55      58.67    4  
  3 Hennessy, Chris           SR LORAS                1:00.37      59.51    3  
  4 Cialdella, Kevin          SO Augie                1:00.87      59.86    2  
  5 Castle, Tommy             JR LORAS                  58.25    1:00.47    1  
  6 Wind, Denny               SO Augie                1:07.43    1:06.61  
 
Event 15  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clennon, Molly            FR Augie                  57.25      58.56    9  
  2 Giedd, Alissa             SO Augie                  57.59    1:00.12    4  
  3 O'Donnell, Liz            SR LORAS                1:03.42    1:02.54    3  
  4 Ford, Ashley              SO LORAS                1:04.46    1:03.60    2  
  5 Quigley, Maddie              LORAS                     NT    1:04.54    1  
 
Event 16  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lukacs, Ricky             SO LORAS                  52.15      50.13    9  
  2 Waller, Kyle              SR Augie                  52.48      52.02    4  
  3 Danay, William            SR Augie                  53.85      53.20    3  
  4 Momberger, Ryan           FR LORAS                  52.63      53.69    2  
  5 Gracyalny, Joe            JR LORAS                  53.49      53.93    1  
  6 Vogt, Charlie             SO Augie                  55.10      54.09  
 
Event 17  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vens, Ramsey              SR Augie                  59.34    1:04.25    9  
  2 Czarobski, Stephanie      FR LORAS                1:06.45    1:06.17    4  
  3 Mans, Colleen             SO Augie                1:07.19    1:11.49    3  
  4 Gaulke, Allison           SR LORAS                1:10.65    1:13.42    2  
  5 Kabbe, Hollyann           FR Augie                1:15.21    1:18.05    1  
 
Event 18  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pape, Andy                SO LORAS                  57.75      57.59    9  
  2 Zike, Eric                SR Augie                  56.57    1:01.62    4  
  3 DeWane, Jason             FR LORAS                1:02.18    1:02.31    3  
  4 Ball, Stephen             JR LORAS                     NT    1:06.71    2  
  5 Tuinenga, Brian           JR Augie                1:11.86    1:16.13    1  
  6 Curtin, Bart              JR Augie                     NT    1:24.67  
 
Event 19  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaulke, Gabrielle         FR LORAS                5:48.62    5:41.93    9  
  2 Cox, Emily                JR Augie                5:29.53    5:46.05    4  
  3 Naughton, Mary            FR Augie                5:58.78    5:56.67    3  
  4 Smirniotis, Riss          FR LORAS                6:16.83    6:12.67    2  
  5 Lundine, Anna             FR Augie                5:51.37    7:11.45    1  
 
Event 20  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ball, Stephen             JR LORAS                5:14.79    5:11.72    9  
  2 Greaves, Chris            FR Augie                5:04.30    5:11.84    4  
  3 Kupfert, Robert           FR LORAS                5:52.50    5:51.45    3  
  4 Hill, Jon                 FR Augie                5:49.44    5:53.98    2  
  5 Spike, Nick               SO LORAS                6:18.96    6:07.62    1  
  6 Hootman, Kennen           JR Augie                6:36.40    6:53.77  
 
Event 21  Women 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walter, Tanya             SO Augie                 179.40     175.05    9  
  2 Guns, Alice               SO LORAS                     NT     166.60    4  
 
Event 22  Men 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Flynn, Robert             SO Augie                 122.70     137.50    9  
  2 Glimco, Jacob             SR Augie                 112.80     109.95    4  
 
Event 23  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murray, Kenzie            JR LORAS                1:09.91    1:09.62    9  
  2 Hlavin, Sara              SR Augie                1:15.20    1:17.40    4  
  3 Timmons, Emily            FR Augie                1:16.07    1:17.81    3  
  4 Hocking, Leah             SO LORAS                     NT    1:20.64    2  
  5 Ondracek, Colleen         SO LORAS                1:22.92    1:22.42    1  
  6 Lundine, Anna             FR Augie                1:29.20    1:31.76  
 
Event 24  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Julian, Marcus            FR Augie                1:03.11    1:03.12    9  
  2 Momberger, Ryan           FR LORAS                1:05.93    1:06.42    4  
  3 Gerken, Mike              JR LORAS                1:09.20    1:10.81    3  
  4 Peace, Eric               FR Augie                1:09.04    1:11.34    2  
  5 Perleth, Logan            SO LORAS                1:11.37    1:12.84    1  
  6 Curtin, Bart              JR Augie                1:14.45    1:15.57  
 
Event 25  Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Augustana College  'A'                            1:38.50    1:50.06   11  
     1) Clennon, Molly FR               2) Naughton, Mary FR              
     3) Cox, Emily JR                   4) Timmons, Emily FR              
  2 Loras College  'A'                                1:48.90    1:52.86    4  
     1) Gaulke, Gabrielle FR            2) Ford, Ashley SO                
     3) O'Donnell, Liz SR               4) Quigley, Maddie                
  3 Augustana College  'B'                                 NT    2:02.00    2  
     1) Kabbe, Hollyann FR              2) Lundine, Anna FR               
     3) Moran, Emma SR                  4) Mans, Colleen SO               
 
Event 26  Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Loras College  'A'                                1:31.81    1:30.79   11  
     1) Lukacs, Ricky SO                2) Hennessy, Chris SR             
     3) Gracyalny, Joe JR               4) Pape, Andy SO                  
  2 Augustana College  'A'                            1:29.79    1:35.47    4  
     1) Greaves, Chris FR               2) Flynn, Robert SO               
     3) Wind, Denny SO                  4) Clinton, Drew JR               
  3 Augustana College  'B'                                 NT    1:56.09    2  
     1) Hill, Jon FR                    2) Hootman, Kennen JR             
     3) Curtin, Bart JR                 4) Tuinenga, Brian JR             
 -- Loras College  'B'                                     NT   X1:36.31  
     1) Gries, Zach SR                  2) Castle, Tommy JR               
     3) DeWane, Jason FR                4) Ball, Stephen JR